Budowanie mostów zamiast murów jako sztuka łączenia w świecie pełnym różnic

Wykorzystaj swoje mocne strony. To, na czym się koncentrujesz, rośnie.

Martin Seligman

Ostatnio sporo rozmawialiśmy o tym, jak prowadzić wartościowe rozmowy. Dziś chcę poruszyć temat pokrewny, ale sięgający głębiej – budowanie mostów w relacjach. W świecie, który coraz częściej dzieli i polaryzuje, umiejętność łączenia, a nie dzielenia, jest niezwykle cenna.

Niezależnie od tego, czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem, czy łatwo nawiązujesz kontakty, czy też jest to dla Ciebie wyzwaniem, wszyscy potrzebujemy relacji. Potrzebujemy czuć się zrozumiani, zaakceptowani i wspierani. I tu właśnie pojawia się metafora mostów. Mosty łączą brzegi, pokonują przeszkody, umożliwiają spotkanie. W relacjach jest podobnie. Musimy nauczyć się pokonywać różnice, budować połączenia pomimo przeszkód i tworzyć przestrzeń na autentyczne spotkania.

Różnice – szansa, a nie zagrożenie

Każdy z nas jest inny i ma prawo do własnych poglądów i przekonań. Zamiast oceniać i krytykować, starajmy się zrozumieć perspektywę drugiej osoby. Wczuwając się w jej sytuację, starajmy się zrozumieć jej emocje i potrzeby. Empatia to klucz do budowania mostów, to ona pozwala nam dostrzec w drugim człowieku nie przeciwnika, ale partnera do rozmowy i wspólnego działania.

Komunikacja i współpraca – budowanie trwałych połączeń

Niezwykle ważna jest otwarta i szczera komunikacja. Rozmawiajmy o swoich poglądach, uczuciach i potrzebach. Słuchajmy aktywnie i zadawajmy pytania. Zamiast skupiać się na różnicach, szukajmy rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron. Współpracujmy z innymi, aby osiągnąć wspólne cele. Komunikacja to most, który pozwala nam dotrzeć do drugiego człowieka, zrozumieć go i nawiązać z nim prawdziwą więź.

Wybaczanie – klucz do odbudowy mostów

W każdej relacji zdarzają się konflikty i nieporozumienia. To naturalna część budowania więzi. Ważne jest jednak, aby nauczyć się wybaczać i prosić o wybaczenie. Wybaczanie to nie zapominanie o tym, co się stało, ale decyzja o tym, by nie pozwolić, aby przeszłość zatruwała teraźniejszość i przyszłość. To odbudowywanie mostów, które zostały zniszczone przez konflikt. Badania pokazują, że osoby potrafiące wybaczać są bardziej szczęśliwe i mają lepsze relacje interpersonalne. Wybaczanie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Psychologia pozytywna – drogowskaz do budowania relacji

W budowaniu mostów w relacjach może nam pomóc psychologia pozytywna, której twórcą jest Martin Seligman. Podkreśla on, że kluczem do szczęścia i spełnienia są pozytywne emocje, zaangażowanie, relacje, sens i osiągnięcia (PERMA – pozytywne emocje, zaangażowanie, relacje międzyludzkie, sens życia i osiągnięcia). W kontekście budowania relacji szczególnie ważne są trzy pierwsze elementy: pozytywne emocje takie jak radość, wdzięczność i miłość, budują fundament silnych relacji. Zaangażowanie w relacje z innymi ludźmi daje nam poczucie połączenia i ważności. Relacje są źródłem wsparcia, miłości i przynależności.

Podsumowanie

Budowanie mostów w relacjach to proces, który wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania. Ale warto o to dbać, bo silne i trwałe relacje są jednym z najważniejszych skarbów w życiu. Pamiętajmy, że empatia, komunikacja i wybaczanie to kluczowe elementy, które pomogą nam w tworzeniu trwałych i wartościowych więzi.